VI NIEDZIELA WIELKANOCNA, 09.05.2021

1. Rozpoczynamy VI tydzień wielkanocny. W poniedziałek, wtorek i środę tego tygodnia przypadają dni modlitw o urodzaje, noszące w Polsce nazwę Dni Krzyżowych, ponieważ procesje błagalne tych dni kierują się zwykle do przydrożnych krzyży. Dni Krzyżowe nawiązują również do zbliżającej się Uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego. Kościół modli się w tych dniach o błogosławieństwo Boże dla pracujących w rolnictwie, błaga o dobre urodzaje, pamięta o tych, którzy w różnych miejscach na ziemi cierpią głód, prosi o błogosławieństwo w każdej ludzkiej pracy.

2. Diakoni Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego rozpoczynają rekolekcje przed święceniami prezbiteratu. Polecamy ich i ks. rekolekcjonistę modlitwie wszystkich wiernych. Święcenia prezbiteratu odbędą się w sobotę, 15 maja, o godz. 10.00 w katowickiej katedrze.

3. W piątek święto św. Macieja Apostoła.

4. Od piątku rozpoczynamy nowennę przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Celem nowenny jest, zgodnie z zasadami Kalendarza Rzymskiego, przygotowanie na przyjście Ducha Świętego.

5. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

6. Zachęcam do uczestnictwa w nabożeństwach majowych.

7. Proszę wszystkich Parafian o codzienną modlitwę różańcową w naszych domach o godz. 20.30, zakończoną Apelem Jasnogórskim. Przez wstawiennictwo Niepokalanej Maryi Panny prośmy miłosiernego Boga o ustanie pandemii i o pokój społeczny. Na stronie internetowej parafii dostępne są transmisje nabożeństw z Jasnej Góry i katowickiej katedry oraz z kaplicy św. Maksymiliana z Niepokalanowa.

8. Polecam „Gościa Niedzielnego” oraz naszą gazetkę parafialną.

Komunikat Arcybiskupa Katowickiego o święceniach prezbiteratu (pdf 152 kB)

9. Życzę wszystkim radosnej niedzieli.

Komunikat Arcybiskupa Katowickiego o święceniach prezbiteratu (pdf 152 kB)

Słowo Przewodniczącego KEP z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki, Pielęgniarza i Położnej (pdf 459 kB)

Drodzy Parafianie, w związku z nowymi obostrzeniami sanitarnymi ogłoszonymi przez premiera RP, od 4 maja 2021 r. w naszym kościele we mszy świętej może uczestniczyć maksymalnie 50 osób. Episkopat wzywa do przestrzegania tych zasad. Prosimy, aby we mszy św. uczestniczyły osoby, które zamówiły intencję.

Rekrutacja do LO – informacje o szkole (pdf 172 kB)

Zarządzenie Arcybiskupa w związku z sytuacją epidemiczna z 26 marca 2021 r. (pdf 168 kB)

Aneks do instrukcji dotyczącej posługi szafarzy nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej w Archidiecezji Katowickiej (pdf 70 kB)

Komunikat Metropolity Katowickiego w sprawie przekazania 1% podatku dochodowego na rzecz Caritas Archidiecezji Katowickiej (pdf 160 kB)

1% | Caritas Archidiecezji Katowickiej

Wezwanie Metropolity Katowickiego do modlitwy w intencji ustania pandemii, o pokój i ład społeczny dla wspólnego dobra (pdf 180 kB)

Modlitwa o pokój (pdf 529 kB)

Msze św. w dni powszednie:  6:00, 7:00, 7:30, 8:00 (j. łaciński), 9:30, 11:00, 15:30, 18:30,

Msze św. w soboty, niedziele i uroczystości: 6:00, 7:00, 8:00 (j. łaciński), 9:30, 11:00, 12:30, 14:00, 15:30, 17:00, 18:30, 20:00,

Apel Jasnogórski: 21:00 codziennie

TRANSMISJE NABOŻEŃSTW Z KATOWICKIEJ KATEDRY W RADIU eM

Od poniedziałku do soboty o godz. 18.00 – transmisja Mszy św. z katedry, w niedzielę – o godz. 12.00

Około godz. 12.00 – modlitwa Anioł Pański,

Codziennie o godz. 15.00 – modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia

Codziennie o godz. 20.30 – transmisja modlitwy różańcowej

STATYSTYKA ZA ROK 2020 – ZOBACZ

Nasza Parafianka Hanna Piecha zajęła I miejsce w powiatowym konkursie plastycznym
“Patriotyzm na co dzień i od święta” – “Majowe Święta w sztukach plastycznych” – Wiosna 2020 r.

GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!!!

Hanna Piecha, Zespół Szkół Budowlano – Informatycznych
“Kapliczka. Majowe” – przydrożna kapliczka w parku Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych Rud Wielkich,
w dzielnicy Rowień – Folwarki, na Biesie.

Zachęcamy do posłuchania pastorałek, których autorami są nasi Parafianie – POSŁUCHAJ.

Ogłoszenie

Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego dla każdego obywatela

W Polsce nadal duża grupa obywateli nie ma dostępu do profesjonalnej pomocy prawnej. Aby umożliwić skorzystanie z porady prawnej szerszemu gronu obywateli przeprowadzona została, z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy, nowelizacja Ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej. Nowe regulacje pozwalają jeszcze skuteczniej walczyć z tzw. wykluczeniem prawnym – zjawiskiem godzącym w fundamentalne zasady konstytucji, takiej jak sprawiedliwość społeczna czy równość wszystkich obywateli wobec prawa.

Beneficjantami takiej pomocy mogą być obecnie nie tylko osoby o najniższej kondycji materialnej, szczególnie ciężko potraktowane przez los, ale również osoby o ustabilizowanej dotąd sytuacji rodzinnej i zawodowej, które na skutek jakiegoś nagłego wydarzenia czy nietrafnej decyzji znalazły się w kryzysie.

Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej odbywa się w punktach wyznaczonych przez powiaty. Więcej informacji o miejscach można uzyskać w urzędzie gminy i starostwie.

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej